1 Je někde panel k vidění?
Ano, u nás v zákaznickém centru v Liberci, Doubská ul. 302 nebo u regionálních dealerů.

2 Jaká je životnost panelu?
V panelu je použit prvotřídní křemíkový fotovoltaický článek s životností přes 30 let, použitý ventilátor je na magnetických ložiscích s životností při normálním provozu víc jak 20 let. Doporučujeme po 5ti letech zkontrolovat stav akumulátoru.

3 Je možná montáž panelu na střechu?
Ano, technicky je to možné, nedoporučujeme ji však z důvodu velkých tepelných ztrát a potencionálních problémů s nosným bodem v potrubí. Montáž ve svislé poloze je z hlediska účinnosti panelu v zimních měsících lepší (není problem se sněhem, nízká poloha Slunce zajišťuje lepší teplotní zisk).

4 Je možná prodloužit vedení vzduchu do jiné místnosti?
Ano, je to možné. Díky umístění ventilátoru ve vnitřní jednotce nedochází k zásadním ztrátám v průtoku vzduchu do vzdálenosti 7m, 2m výškový rozdíl. Je potřeba brát v úvahu teplotu prostředí přes které vedení prochází. Pokud se jedná o chladnou místnost může docházet k rosení potrubí a tepelným ztrátám. Prosím kontaktujte prodejce nebo naše technické oddělení.

5 Je možné rosení v panelu?
Ano, za určitých okolností dochází v panelu k rosení. Panel SHV je díky své robusní konstrukci s vyníkající tepelnou izolací schopen udržet vyžší teplotní rozdíl vnnitřního vzduchu proti okolí. Za určitých okolností může dojít k vzniku rosného bodu na vnitřní straně čelního skla. (vlhkost vzduchu, teplota vzduchu, teplota skla). Rosení není na závadu, vzniklý kondenzát je odveden ven z panelu nebo se odpaří po skončení podmínek jeho vzniku. Sklo na panelu SHV má z vnitřní strany speciální NANO povrchovou úpravu pro lepší odvod kondenzátu.

6 Mohu si tento systém sám nainstalovat?
Ano, je to možné. Díky podrobnému návodu je možné provést montáž svépomocí. Je potřeba mít k dispozici potřebné vybavení (jádrová vrtačka, jádrový vrták, lešení atd). Doporučujeme si však sjednat odbornou montáž certifikovaným partnerem, v případě montáže na rodinný dům je možná úspora díky nižší sazbě DPH na panel včetně montáže

7 Je panel náročný na údržbu?
Ne, panel nevyžaduje téměř žádnou údržbu, cca 1 x za 5 let doporučujeme zkontrolovat stav akumulátoru.

8 Umí SolarHeatVenti i chladit?
Ano, všechny modely jsou schopny chladit v případě chladnějšího vzduchu venku oproti vnitřní teplotě. Model Smart je jako jediný díky akumulátoru schopen větrat i bez slunečního záření (až 6 hod provozu), díky tomu je v nočních hodinách schopen větrat chladným vzduchem – tím ochladit dům v letním období o několik stupňů.

9 Jaký je rozdíl mezi regulátorem modelu Base a Smart?
Regulátor Smart je vybaven silnějším akumulátorem, druhým ventilátorem pro výkonější režim chlazení a komfortnějším ovládání. Díky tomu můžete například provozovat větrání a chlazení i v nočních hodinách, kdy je solární panel mimo provoz.

10 Proč je solární panel umístěn přímo na skle?
FV článek na skle zajištuje lepší elektrický výkon, nebrání průtoku vzduchu uvnitř panelu, zároveň je v době provozu panelu ochlazován proudícím vzduchem, čímž je zajištěn maximální možný výkon.

11 SolarHeatVenti dovnitř vhání čerstvý vzduch. Jak se dostane použitý vzduch ven?
Vzduch se vždy snaží uniknout ven tam, kde je to pro něj nejjednodušší, např. odvětrání
m v koupelně, digestoří v kuchyni, krbem, netěsnostmi, např. kolem oken.

 Pokud je to možné, nechte vzduch vhánět tam, kde to nejvíce potřebujete a nechte otevřené
 dveře do ostatních místností. Všechny modely mají navíc naprogramovanou funkci automatického vyrovnávání tlaku v místnosti. Ta probíhá automaticky po určité době provozu ventilátoru, kdy se ventilátor na cca 1 min vypne a zároveň se otevře klapka vnitřního sání. Touto klapkou proudí dočasně vzduch opačným směrem přes sací otvory v panelu, a tím dojde k vyrovnání tlaků. Zvýšený tlak v místnosti je pro lidský organismus neznatelný, ale snižuje účinnost panelu.

12 Jak je zajištěno nežádoucí proudění vzduchu mimo dobu činnosti panelu?
Naše panely jsou jako jediní na trhu osazeni automatickým zavíráním otvorů v době nečinnosti. Z našich zkušeností je osazení zpětnou klapkou naprosto nedostatečné řešení a dochází v zimních měsících k značným tepelným ztrátám.

Kdy se panel SHV zaplatí?
Záleží na ceně za 1 kWh energie na vytápění, případně el. energie, způsobu vytápění, režimu domácnosti, počtu osob, vlhkosti atd. Pokud si chcete udělat přesnější názor zda se Vám vyplatí investice do solární ventilace doporučuji si zjistit na internetu informace o množství slunečních dní v roce pro vaší obec nebo nejbližší město. (v ČR se pohybuje od 1100 severní Čechy do 1700 jižní Morava)Pro výpočet návratnosti při používání zejména k ohřevu obydlené budovy je potřeba si odečíst ze zjištěné hodnoty cca 30% (červen – srpen) kdy se nepředpokládá, že ohřev vzduchu bude žádoucí. Výkon panelu SHV velikost L při správné instalaci a slunečného počasí je výrazně přes 1 kW, pro výpočet ale použijme právě tuto průměrnou hodnotu (není celý den poledne). Pokud tedy vezmeme průměrnou hodnotu v ČR cca 1500 hodin slunečního svitu v roce, mínus 30% = 1050 x 1 kW = 1050 kWh/rok ohřevu vzduchu panelem. Tuto hodnotu si každý může vynásobit hodnotou 1 kWh za teplo. (dálkové vytápění, plyn, el, uhlí atd) K této hodnotě je možno také přihlížet s ohledem na skutečnost, že většina hodin provozu je v jarním a podzimním období – tedy přechodném, kdy se většinou pouze přitápí a to často například přímotopy na elektřinu nebo se kotel spouští až ve večerních hodinách. Pokud tedy použiju k výpočtu přitápění přímotopem za standardní cenu elektřiny cca 5,- Kč/kWh 1050 x 5 = 5.250,- Kč/rok. Samozřejmě hodnota 1kWh z plynového kotle, dálkového vytápění nebo uhlí se také může pohybovat kolem 1,- Kč/kWh 1050 x 1 = 1.050,- Kč/rok. Toto číslo ale je pouze hodnota přinesené energie, dále je podle způsobu užívání a umístění panelu potřeba zohlednit další aspekty, které se již nedají jednoduše vyčíslit. Například při větrání panelem se zásadně snižují tepelné ztráty – v našem panelu i v době, kdy nesvítí přímé slunce je teplota o několik stupňů (1-20) vyšší a to díky rozptýlenému difuznímu záření a tepelně izolačním vlastnostem. Pokud tedy vyvětráte otevřeným oknem máte 100% ztráty na rozdílu mezi teplém vzduchu z místnosti a čerstvém venkovním. Díky větrání přes panel tyto ztráty zásadně snížíte.

14 Jak a jak často větrat? Co hodnota CO2?
Pokud je člověk doma, může si snadno vydýchat vzduch. Venkovní čerstvý vzduch obsahuje 100x méně oxidu uhličitého než vzduch, který vydechujeme. Za jeden den (24h) člověk vydýchá více než kilogram oxidu uhličitého (CO2). Pokud jsme dlouhodobě vystaveni vydýchanému vzduchu, může to vést k zdravotním potížím. (únava, bolesti hlavy, respirační potíže, virové onemocnění).Pokud tedy nemáte vyřešen systémově režim větrání například rekuperací a máte kvalitní okna je nahodilý režim větráni otevřením okna na pár minut naprosto nedostatečný. (doporučuje se větrat každou hodinu, podle počtu osob atd). Těžko bude někdo stát u okna a každou hodinu ho na 5 min otevírat nebo provádět průběžné měření  CO2 a větrat podle potřeby. (navíc s 100% tepelnou ztrátou – viz odstavec výše) Naše zkušenosti jsou takové, že hodnoty CO2 často několikanásobně překračují povolené limity. Pokud by Vás zajímala hodnota CO2 u vás lze ji pomocí datalogeru zaznamenat například za období několika dní. V případě zájmu nás prosím kontaktujte. Další nevyčíslitelné přínosy – panel může byt v provozu bez požadavku na připojení k síti – tedy chalupa může být vypnuta od el. energie a vy se nemusíte obávat. Nemusíte budovat žádný přívod el. energie k panelu a tím zasáhnout do interiéru a to jak v chalupě tak doma, kde máte například novou tapetu nebo omítku a sekání do zdi by jste asi neviděli rádi. Přestože hodnota spotřebované energie na provoz ventilátoru je malá, máte jistotu, že provoz panelu je navždy bez nákladů – pouze ze slunce a to je věčné. (alespoň z našeho pohledu)

Nenašli jste odpověď na to co hledáte?Napište nám

Solární ventilační panel